acy, gdzie wykorzystujesz takie maszyny jak podnośnik, czy zwyżka. Oczywiście ty również odpowiadasz za ewentualne wypadki, jednak tylko wtedy, jeżeli nie dopilnowałeś przepisów bhp, dotyczących pracy na wysokościach, oraz nie wyszkoliłeś odpowiednio swoich pracowników. Jednak biorąc odpowiedzialność za te właśnie aspekty, chronisz nie tylko odpowiedzialność finansową, ale także swoje sumienie. Dlatego tak ważne jest, abyś zrobił wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom Twojej firmy, a nawet więcej niż powinieneś. Regularnie doglądaj obecnie prowadzonych zleceń i upominaj pracowników, którzy nie stosuja się do przepisów bhp. Ważne, aby wiedzieli oni, że nie traktujesz tego jako zwyczajną formalność ale, że jest to dla Ciebie istotna kwestia. To wpłynie także pozytywnie na Twój autorytet, którym potwierdzisz, że dbasz nie tylko o pieniądze, ale o bezpieczeństwo.
W tym drugim przypadku do jego
Jeżeli mamy zamiar wykonywać prace na wysokościach, najlepiej skorzystać ze sprzętu, który tę pracę ułatwi. Podnośnik, zwyżka czy wysięgnik nadają się do tego jak najbardziej. Można taki sprzęt zakupić, ale warto skorzystać z wypożyczalni. Stawki godzinowe lub dobowe nie są wygórowane, a korzyść duża. Oprócz wygody, jaką daje korzystanie z takiego sprzętu, warto zauważyć również aspekt bezpieczeństwa. Podnośniki i zwyżki wyposażone są w kosz roboczy. W nim, pracownik wykonujący określone zadanie, czuje się bezpiecznie. Może swobodnie się ruszać i wychylać na odpowiednią odległość. Pulpit sterowniczy znajduje w środku kosza lub u podstawy wysięgnika. W tym drugim przypadku do jego obsługi potrzebna jest dodatkowa osoba. Sprzęt tego typu wykorzystują branże elektryczne, leśnicze, budowlane i inne. W przypadku robót energetycznych należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli to możliwe, należy odłączyć zasilanie prądem i sprawdzić, czy zostało to wykonane. W przypadku, kiedy pragniemy wykonywać tego tupu usługi - warto taki sprzęt zakupić.
Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania
Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność pracy na wysokościach, czyli przy różnego rodzaju budowach, instalacjach, pracach konserwatorskich na wieżowcach, a czasami nawet w sadownictwie, wykorzystuje się podnośniki. Są one dużo bezpieczniejsze niż rusztowania, czy drabiny, a przy tym mają dużo większe możliwości. Przy tego rodzaju pracach można spotkać podnośniki teleskopowe, przegubowe, przegubowo-teleskopowe, nożycowe, masztowe, a wszystkie one należą do rodziny podnośników koszowych tzw. zwyżek. Użycie danego urządzenia jest uzależnione od rodzaju konstrukcji, warunków atmosferycznych i wysokości, na której ma on pracować. Zwyżka to urządzenie dźwignicowe, mające ruchome ramię, na którego końcu umieszczony jest kosz przystosowany do transportu ludzi i sprzętu. Zazwyczaj spotyka się maszyny samojezdne ale konstrukcje te montuje się także na samochodach ciężarowych i platformach jezdnych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zwyżki są wyposażone w ograniczniki i czujniki. Prace na wysokościach z zastosowaniem podnośników muszą być wykonywane przez operatorów mających odpowiednie przeszkolenie.
Po co podnośnik?
Podnośnik, czyli zwyżka, to sprzęt, bez którego byłoby się trudno dzisiaj obejść w określonych miejscach i sytuacjach. Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś ludzie nie mieli takiego sprzętu i musieli sobie radzić, kiedy trzeba było wykonać jakieś prace na wysokościach. No cóż, w naszej rzeczywistości mamy mnóstwo różnych udogodnień, z których na co dzień korzystamy, nie zastanawiając się przy tym, że mogłoby tych rzeczy nie być. Mamy szczęście, że żyjemy w czasach ogromnego postępu cywilizacyjnego i dlatego w naszym otoczeniu co rusz pojawiają się jakieś wynalazki.
No dobrze, ale do rzeczy, bo wszak mamy wyjaśnić, na czym polega istota podnośników. Otóż, te sprzęty doskonale sprawdzają się, kiedy musimy odświeżyć elewację wysokiego obiektu lub też umyć trudno dostępne okna. Zwyżka to sprzęt, który mają na wyposażeniu energetycy, którzy przecież nader często wykonują prace na wysokościach, bo dokonują czy to napraw, czy też konserwacji trakcji elektrycznych. To nie tylko trudna, ale również niebezpieczna praca.