ciężki, który dotyczy przewożenia między innymi urządzeń oraz maszyn. Jest on często określany jako transport ponadgabarytowy. To określenie doskonale pasuje do specyfiki takich przewozów, ponieważ rzeczy (najczęściej maszyny) są tak duże, że trasa i każdy etap przewozu muszą być dokładnie zaplanowane. Można przewozić w ten sposób również niewielkie budynki czy kawałki budynków. W Polsce popularna jest zmiana usadowienia na przykład domków holenderskich, do przewozu których muszą być zastosowane specjalistyczne pojazdy. Jednak to transport maszyn jest najbardziej wymagający dla firm transportowych, ponieważ posiadają one znacznie większą ilość części i elementów wymagających fachowego zabezpieczenia. Dlatego właśnie takie usługi są wykonywane jedynie przez najbardziej doświadczonych przewoźników.
Dlatego warto zastanowić się przed rozpoczęciem
Międzynarodowy transport towarów od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że na naszych drogach pojawia się transport ciężki. Bez niego wiele branż nie byłoby w stanie funkcjonować.
Transport ponadgabarytowy to specyficzna branża, która wymaga uzyskania wielu pozwoleń. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę i uważamy, że wystarczy jedynie posiadać odpowiedni pojazd. Jednak to wszystko nie jest wcale takie proste. Transport maszyn rządzi się swoimi prawami. Jeżeli chcemy zająć się takim transportem, musimy posiadać nie tylko odpowiedni sprzęt. Ważne jest również znalezienie takiej osoby, która posiada uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem. Coraz więcej jest oczywiście takich osób, ale nie tak łatwo je znaleźć, ponieważ zazwyczaj już pracują w innych miejscach i nie mają czasu na dodatkową pracę. Dlatego warto zastanowić się przed rozpoczęciem takiej działalności. Na początku pewnie będzie trzeba sporo w nią zainwestować, ale może to się opłacać.
Nie bez przyczyny zarobki w tej
Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.
Transport ciężki
Chcesz założyć firmę z transportem ciężkim? Nie jest to taka łatwa sprawa, jednak postaram się opowiedzieć ci jak to zrobić. Na początku trzeba wiedzieć czym jest ten cały transport ciężki, lub inaczej ponadgabarytowy odnosi się do pojazdu lub zespołów pojazdów, w przypadku którego naciski osi z ładunkiem lub bez przekraczają dopuszczalne, przewidziane dla konkretnej drogi w przepisach o drogach publicznych, bądź w sytuacji kiedy wymiary, czy też rzeczywista masa całkowita wraz z przewożonym towarem albo bez niego są większe od tych, które dopuszczone zostały w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Na początku musisz wszystko porządnie zaplanować, oraz pomyśleć o najkorzystniejszym sposobie transportu towarów o niestandardowych wymiarach i wadze. Później zapoznaj się z przepisami, którym podlega transport ponadgabarytowy (jest ich naprawdę sporo). Potrzebujesz także wszystkich zezwoleń, na transport maszyn. Oczywiście na końcu musisz zarejestrować firmę, jak każdą inną. Jest to bardzo ogólna instrukcja, ale tak to mniej więcej wygląda.